Spawanie a lutowanie.
Czym się rożni spawanie od lutowania? Pozornie oby dwa etapy są do siebie podobne. Polegają na spajaniu ze sobą elementów w jedną całość. Jednak rożni je przebieg całej operacji. Główna różnica wynika z rodzaju połączenia oraz temperatury z jaką elementy są ze sobą łączone.
Spawanie - jest rodzaj miejscowego połączenia metali tego samego pochodzenia lub różnoimiennych za pomocą przetopienia materiału do postaci płynnej w osłonie gazów obojętnych lub szlachetnych, przeważnie poprzez dodawanie spoiwa a następnie ich zestalenie.
Lutowanie - jest to połączenie elementów wykonanych z metalu, przy pomocy spoiwa o temperaturze topnienia niższej od łączonych elementów. Głównie polega na podgrzaniu elementu a nie jego przetopieniu.
Przy spawaniu nie zawsze można dostrzec granicy między materiałem a spawem. Stają się w ten sposób nierozłączne. Przy lutowaniu zaś można usunąć i odzyskać nienaruszone elementy. Ponadto, istotna różnica polega na tym, że w lutowaniu nagrzewamy elementy za pomocą grota lutownicy albo przy pomocy palnika gazowego zaś w spawaniu działa wytworzony łuk elektryczny.
Wyróżniamy dwa rodzaje lutowania:
miękkie – temperatura topnienia lutu do 450ºC dla połączeń metali o niskiej temperaturze pracy, na które. działają małe siły, przeważnie w łączeniu obwodów elektrycznych, uszczelniania połączeń rurowych.
twarde – temperatura topnienia lutu powyżej 450ºC. stosowane gdzie występują duże siły, mają największą szczelność
Podstawowe różnice między spawaniem a lutowaniem :
* Spawanie przetapia materiał w lutowaniu odwrotnie
* Lutowanie można przeprowadzić bez specjalnych osłon lub za pomocą odpowiedniego topnika
* Spawanie grozi poparzeniem, uszkodzeniem wzroku. Należy dobrze się zabezpieczyć w odpowiednie rękawice, przyłbicę z odpowiednią szybką, ubranie i obuwie spawalnicze. Praca wykonywana jest w odpowiednim na to miejscu. Możliwość pożaru.
* Spawanie stosuje się do elementów o dużych rozmiarach, lutuje się przeważnie połączenia rurowe, obwody elektroniczne czy rynny.
* Różna temperatura pracy oby dwóch procesów, w lutowaniu spoiwo ma temperaturę topnienia niższą niż temperatura topnienia łączonych elementów.
Lutospawanie
Lutospawanie MIG/MAG przyjęło nazwę utworzoną z dwóch różnych technologii. Lutowanie jako proces spajania, w którym nie następuje stopienie materiału rodzimego tylko lutu oraz technologii spawania MIG/ MAG, z której wykorzystano przygotowanie brzegów materiału jak do spawania oraz sposób stapiania drutu w łuku elektrycznym w atmosferze gazów ochronnych, podawanego automatycznie ze szpuli. Lutospawanie można by, więc nazwać lutowaniem metodą spawalniczą. Używanym gazem ochronnym jest najczęściej czysty argon. Stosowany przy łączeniu blach o grubości od 0,5 do 3 mm pokrytych cienką powłoką cynku do grubości 5 – 15 mikrometrów, oraz cienkich blach ze stali nierdzewnych i połączeń krzyżowych np. miedzi ze stalą, aluminium z blachą ocynkowaną, czy też stali kwasoodpornej ze stalą zwykłej jakości. Spośród zalet lutospawania można wymienić przede wszystkim utrzymanie ochronnej powłoki cynkowej na granicy lutowie-cynk.
Dzięki za wyjaśnienie, napisałeś w bardzo zrozumiały sposób, a właśnie szukałem tych informacji :)
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł
OdpowiedzUsuń