sobota, 31 października 2015

Gazy ochronne.

Gazy ochronne.

Gazy ochronne przy spawaniu metodą MIG/MAG zapewniają ochronę jeziorka i materiału dodatkowego przed szkodliwym działaniem otaczającej atmosfery, przede wszystkim przed utlenianiem i negatywnym wpływem azotu. Dodatkowo stabilizują łuk, wpływają na warunki przenoszenia metalu w łuku, wpływają na głębokość wtopienia, prędkość spawania, wielkość rozprysku oraz poprawiają formowanie i wygląd spoiny. Przy spawaniu metodą MIG jako osłona są używane gazy obojętne, np. argon lub mieszaniny argonu z helem. Przy spawaniu metodą MAG jest stosowany gaz aktywny np. dwutlenek węgla lub mieszanina argonu z dwutlenkiem węgla lub tlenem.

Aktywne gazy ochronne do spawania stali niestopowych i niskostopowych. Zastosowanie czystego dwutlenku węgla (CO2 ozn. C1 wg PN- EN ISO 14175), jest najtańszą opcją gazu ochronnego gazu do spawania w atmosferach ochronnych. Należy jednak liczyć się z potrzebą bardziej precyzyjnego ustawienia parametrów spawania, z mniejszą równomiernością lica spoiny, wyższym nadlewem, większym rozpryskiem i z ostrzejszym przejściem spoiny do materiału podstawowego. Mieszanka gazowa o składzie Ar + 8 do 25 % CO2 (M21 według PN- EN ISO 14175) jest najczęściej używanym gazem ochronnym. Jest wprawdzie droższa niż CO2, ale zapewnia spokojniejsze i bardziej miękkie jarzenie się łuku, lepszy wygląd spoin oraz mniejszy rozprysk metalu podczas spawania. Zastosowanie mieszanek gazowych polepsza własności mechaniczne stopiwa.

Aktywne gazy ochronne do spawania stali nierdzewnych i wysokostopowych, Do spawania stali nierdzewnych i wysokostopowych jest zwykle używany argon z zawartością 1-3% O2 lub CO2 (M13 lub M12 według PN- EN ISO 14175). Użycie CO2 w mieszaninie gazu ochronnego nie jest zalecane do spawania stali nierdzewnych o bardzo niskiej zawartości węgla (0,03 %). Do spawania stali o wysokiej zawartości niklu lub stopu niklu jest zalecany argon lub mieszanina argon-hel (I1 lub I3 według PN- EN ISO 14175).

Gazy obojętne do spawania metali nieżelaznych. W przypadku spawania aluminium, miedzi i innych metali nieżelaznych jest niedopuszczalne jakiekolwiek utlenianie jeziorka lub elektrody topliwej podczas spawania i dlatego stosuje się tylko argon lub mieszaninę argon-hel (I1, I3 według PN- EN ISO 14175).

Gazy ochronne do spawania metodą TIG. Do ręcznego spawania metodą TIG jest zalecany czysty argon (I1). Do zmechanizowanego spawania tą metodą jest czasami zalecany czysty hel (I3), w celu zwiększenia prędkości spawania. Wymagania dot. gazów ochronnych do spawania łukowego i ich oznakowanie zostały określone w EN ISO 14175.


Poniżej katalog gazów grupy MESSER MESSER PDF




piątek, 30 października 2015

Przygotowanie materiału do spawania.

Przygotowanie materiału do spawania.

Aby rozpocząć nasz proces spawania należy odpowiednio przygotować materiał, czyli go oczyścić. Pierwszą czynnością jaka występujemy przed spawaniem jest właściwe przygotowanie materiału względnie prób spawalniczych . Najlepszą czynnością jaką należy wykonać jest czyszczenie mechaniczne lub ręczne naszego materiału poprzez różnego rodzaju ściernice, tarcze szlifierskie czy listkowe z wszelkiego typu zanieczyszczeń (smary, lakiery, rdza itp). Można również czyścić acetonem lub benzyną ekstakcyjną tylko jeśli wówczas dobrze zostanie odparowana. (Możliwość zapalenia). Dla ułatwienia spawania warto również zeskosować krawędzie co spowoduje, że spoina będzie równiej się nalewać. Następnie należy wykonać kilka punktów szczepnych, pierwszy niezbyt duży aby w razie konieczności można poprawić a następny po przeciwnej stronie z utrzymaniem właściwego odstępu, gdzie dużą rolę odgrywa pozycja i metoda spawania. Wykonanie punktów szczepnych na elementach długich zawsze należy wykonywać od środka spawanego elementu na przemian ku zewnętrznym krawędziom.


wtorek, 27 października 2015

Przyłbica samo-ściemniająca.

Przyłbica samo-ściemniająca.

Nie dawno powstały wynalazek, który ułatwia pracę wielu spawaczom. Jest warta każdych pieniędzy a wręcz pożądana przez wiele osób. Pasywne przyłbice i tarcze spawalnicze to takie, które zawierają barwione szkło o odpowiednio dobranym, stałym stopniu przyciemnienia. Pasywne przyłbice spawalnicze należy nałożyć na głowę, opuścić przed zajarzeniem łuku i podnieść po zakończeniu spawania. Tarcze należy trzymać w dłoni umieszczając przed oczami i twarzą podczas spawania, a po przerwaniu spawania odsunąć na bok. Podczas używania tarczy niezbędna jest dobra koordynacja ruchów dłoni, aby uniknąć urazu oczu.
Aktywne przyłbice spawalnicze, określane jako przyłbice samościemniające, są natomiast wyposażone w filtr spawalniczy o automatycznym zaciemnieniu (ADF - Auto Darkening Filter). Po rozpoczęciu spawania filtr automatycznie zwiększa stopień zaciemnienia nie powodując oślepienia, oraz rozjaśnia się po wyłączeniu łuku spawalniczego. Bez zdejmowania lub uchylania przyłbicy spawany przedmiot jest widoczny praktycznie przez cały czas. Regulacja filtra przyciemnienia, prostota w użytkowaniu, bardzo szybko przyciemniająca się czyni ją wyróżniającą. Zasilana jest przez baterie lub panel fotowoltaiczny, który zasila panel samo-ściemniający się. Sam panel zabezpieczony jest szybką wykonaną z PCV w celu jego nie uszkodzenia. Jeśli już do tego dojdzie przyłbica staje się jedynie co do wyrzucenia. Nie uznawana jest nawet naprawa gwarancyjna. Średni czas pracy takiej przyłbicy wynosi 3000 roboczo godzin (w zależności od producenta czas pracy może być dłuższy lub krótszy). 

Stopień przyciemnienia DIN
Proces spawania / Natężenie prądu [A]
Elektrody otulone (MMA) MIG - metale ciężkieMIG - stopy lekkieTIGMAGCięcie plazmąSpawanie mikroplazmowe
41,5 - 6
56 - 15
615 - 40
740 - 60
820 - 60 10 - 305 - 7050 - 100 60 - 100
960 - 100 70 - 12530 - 7070 - 100100 - 125100 - 125
10100 - 150125 - 175125 - 17570 - 125100 - 150125 - 150125 - 175
11150 - 200175 - 250175 - 225125-200150 - 225150 - 175175 - 225
12200 - 300250 - 350225 - 300200 - 300225 - 400175 - 250225 - 300
13300 - 450350 - 450300 - 400300 - 350400 - 500250 - 400300 - 500
14> 450> 450> 400> 350> 500

Po ustaleniu wymaganego zakresu ochrony (przyciemnienia) należy dokonać wyboru przyłbicy ze względu na pozostałe parametry. Rozpiętość cenowa oferty rynkowej przyłbic aktywnych jest bardzo duża. Na prostsze (tańsze) modele możemy się zdecydować jeżeli spawanie będzie miało charakter dorywczy. Jeżeli jednak ochrona ma służyć do pracy ciągłej dla profesjonalnego spawacza to również przyłbica powinna być wysokiej jakości, o doskonałych parametrach i zapewniająca szeroki zakres regulacji wszystkich parametrów.

LINC SCREEN II


poniedziałek, 26 października 2015

Przyłbica czy tarcza spawalnicza?

Przyłbica czy tarcza spawalnicza?


Przyłbica spawalnicza przeważnie stosowana przez w spawacza gdy w pracy potrzebne są obie ręce. Regulowane nagłowie dopasowuje się do każdego rozmiaru obwodu głowy. Jest stosowania w spawaniu elektrycznym MIG/MAG, TIG, MMA (elektroda otulona). Wykonana z tworzywa sztucznego (niepalnego), preszpanu lub skóry. Wymienne szybki pozwalają na dobór odpowiedniego filtra przyciemnia co wpływa na dostosowaną widoczność jak i bezpieczeństwo naszego wzroku. Czasem dodatkowo wyposażone w wizjer lub odchylną klapką. Chroni przez odpryskami i poparzeniami. Tania w eksploatacji. Prosta w obsłudze. 





Tarcza spawalnicza przeważnie stosowana gdzie w pracy spawacza druga ręka jest wolna. Trzymana w jednej  ręce. Stosowania powszechnie w spawaniu elektrycznym MMA, rzadko w MIG/MAG. Wykonana z tworzywa sztucznego (niepalnego) lub preszpapanu. Wymienne szybki pozwalają na dobór odpowiedniego filtra przyciemnia co wpływa na dostosowaną widoczność jak i bezpieczeństwo naszego wzroku. Chroni przez odpryskami i poparzeniami. Tania w eksploatacji. Nie wygodna kiedy trzeba coś przytrzymać albo pomóc sobie drugą ręką.





niedziela, 25 października 2015

Spawanie a lutowanie.

Spawanie a lutowanie.

Czym się rożni spawanie od lutowania? Pozornie oby dwa etapy są do siebie podobne. Polegają na spajaniu ze sobą elementów w jedną całość. Jednak rożni je przebieg całej operacji. Główna różnica wynika z rodzaju połączenia oraz temperatury z jaką elementy są ze sobą łączone.

Spawanie - jest rodzaj miejscowego połączenia metali tego samego pochodzenia lub różnoimiennych za pomocą przetopienia materiału do postaci płynnej w osłonie gazów obojętnych lub szlachetnych, przeważnie poprzez dodawanie spoiwa a następnie ich zestalenie.

Lutowanie - jest to połączenie elementów wykonanych z metalu, przy pomocy spoiwa o temperaturze topnienia niższej od łączonych elementów. Głównie polega na podgrzaniu elementu a nie jego przetopieniu.


Przy spawaniu nie zawsze można dostrzec granicy między materiałem a spawem. Stają się w ten sposób nierozłączne. Przy lutowaniu zaś można usunąć i odzyskać nienaruszone elementy. Ponadto, istotna różnica polega na tym, że w lutowaniu nagrzewamy elementy za pomocą grota lutownicy albo przy pomocy palnika gazowego zaś w spawaniu działa wytworzony łuk elektryczny.



Wyróżniamy dwa rodzaje lutowania:

miękkie – temperatura topnienia lutu do 450ºC dla połączeń metali o niskiej temperaturze pracy, na które. działają małe siły, przeważnie w łączeniu obwodów elektrycznych, uszczelniania połączeń rurowych.

twarde – temperatura topnienia lutu powyżej 450ºC. stosowane gdzie występują duże siły, mają największą szczelność

Podstawowe różnice między spawaniem a lutowaniem :

* Spawanie przetapia materiał w lutowaniu odwrotnie
* Lutowanie można przeprowadzić bez specjalnych osłon lub za pomocą odpowiedniego topnika
* Spawanie grozi poparzeniem, uszkodzeniem wzroku. Należy dobrze się zabezpieczyć w odpowiednie rękawice, przyłbicę z odpowiednią szybką, ubranie i obuwie spawalnicze. Praca wykonywana jest w odpowiednim na to miejscu. Możliwość pożaru.
* Spawanie stosuje się do elementów o dużych rozmiarach, lutuje się przeważnie połączenia rurowe, obwody elektroniczne czy rynny.
* Różna temperatura pracy oby dwóch procesów, w lutowaniu spoiwo ma temperaturę topnienia niższą niż temperatura topnienia łączonych elementów.



Lutospawanie

Lutospawanie MIG/MAG przyjęło nazwę utworzoną z dwóch różnych technologii. Lutowanie jako proces spajania, w którym nie następuje stopienie materiału rodzimego tylko lutu oraz technologii spawania MIG/ MAG, z której wykorzystano przygotowanie brzegów materiału jak do spawania oraz sposób stapiania drutu w łuku elektrycznym w atmosferze gazów ochronnych, podawanego automatycznie ze szpuli. Lutospawanie można by, więc nazwać lutowaniem metodą spawalniczą. Używanym gazem ochronnym jest najczęściej czysty argon. Stosowany przy łączeniu blach o grubości od 0,5 do 3 mm pokrytych cienką powłoką cynku do grubości 5 – 15 mikrometrów, oraz cienkich blach ze stali nierdzewnych i połączeń krzyżowych np. miedzi ze stalą, aluminium z blachą ocynkowaną, czy też stali kwasoodpornej ze stalą zwykłej jakości. Spośród zalet lutospawania można wymienić przede wszystkim utrzymanie ochronnej powłoki cynkowej na granicy lutowie-cynk.



piątek, 23 października 2015

Witam, cześć, dzień dobry.

Witam, cześć, dzień dobry.

Na początku tego wszystkiego chcę się przywitać i powiedzieć parę słów o sobie.

Jestem Adrian. Od roku jestem handlowcem wszelkiego typu sprzętu spawalniczego. Począwszy od metody MIG, MAG, TIG, spawanie gazowe, przecinarki plazmowe na lutowaniu skończywszy. W sprzedaży oferuję sprzęt wszelkiego rodzaju i wielu firm, które działają na rynku światowym.

W treści tego bloga będę ukazywał wszelkiego rodzaje porady dotyczącej z każdej metod oraz przedstawiam urządzenia jak i sprzęty spawalnicze. Ukarzą się również dokumentacje, w których to będą ukazane poszczególne wymienne części maszyn jak i palników. Trafią tu również wszelkiego rodzaju elektrody, druty spawalnicze, które postaram się opisać w jakich pracach najlepiej je stosować. 
Będę też pisał o gazach technicznych jakie są wykorzystywane w spawalnictwie, gdzie je stosować. Również zajmę się wszelkiego rodzaju sprzętem BHP jak i odzieżą ochronną.

Pomysł wziął się stąd, że wiele osób próbuje swoich sił w tego typu przedsięwzięciu, lecz nie wiedzą sami do końca co należy zrobić, jak dobrać parametry i jakiego sprzętu użyć. Tu postaram się wszystko opowiedzieć. 

Wszelkiego rodzaju pytania czy wątpliwości proszę zadawać w komentarzach.