niedziela, 20 grudnia 2015

Metoda spawania - Spawanie i cięcie gazowe (Autogen)

Metoda spawania - Spawanie i cięcie gazowe (Autogen) 

W skład stanowiska do spawania gazowego wchodzi:

* palnik acetylenowo-tlenowy uniwersalny lub do spawania
* butle z gazami: butla z tlenem technicznym oraz butla acetylenowa
* reduktory butlowe
* wąż tlenowy (niebieski) oraz acetylenowy (czerwony)
* zestaw części do palnika

Jak spawać ręcznie metodą gazową - podstawowe informacje

Pierwszą czynnością przy przystąpieniu do spawania gazowego jest dokładne oczyszczenie materiału spawanego z farb, korozji, smarów i innych zanieczyszczeń. Przed rozpoczęciem spawania należy również upewnić się o szczelności złączy i węży.

Kolejnym krokiem jest odkręcenie butli z gazami i ustawienie na reduktorach odpowiedniego ciśnienia roboczego, który dla tlenu mieści się w zakresie 0,25-0,45 MPa, natomiast dla acetylenu 0,01-0,08 MPa. Ciśnienie tlenu należy wyregulować przy odkręconym zaworze na palniku. Przy rozpoczynaniu pracy palnika zawsze najpierw odkręcamy zawór tlenu, a dopiero po nim zawór acetylenu, a następnie zapalamy palnik. Płomień regulujemy zaworem tlenowym przez powolne otwieranie, aż uzyskamy satysfakcjonujący nas typ płomienia.
Wyróżnia się 3 typy płomienia:

* płomień normalny, zwany również neutralnym lub redukującym, który charakteryzuje się stosunkiem tlenu do acetylenu od 1:1 do maksymalnie 1,3:1. Jest to najczęściej pożądany rodzaj płomienia, gdyż pozwala on na spawanie stali węglowej, miedzi i żeliwa. Prawidłowy płomień redukujący posiada jasno świecący stożek z lekko migoczącym wierzchołkiem.

* płomień utleniający, występuje gdy stosunek tlenu do acetylenu jest wiekszy niż 1,3:1. Płomień jest smukły, niebieski i posiada krótkie jądro. Stosuje się go przy spawaniu mosiądzów.

* płomień nawęglający, tworzy się przy nadmiarze acetylenu, w stosunku ponad 1:1. Posiada czerwonawy kolor oraz wydłużone jądro i jest przeznaczony do spawania aluminium i jego stopów.


Po ustawieniu satysfakcjonującego rodzaju płomienia, można przystąpić do spawania według jednej z trzech zasadniczych metod prowadzenia palnika:  w lewo, w prawo lub w górę.

a) Spawanie w lewo - palnik prowadzi się od strony prawej do lewej i nachyla się w stronę kierunku spawania, pod kątem od 30° do 75°. Podczas równego stapiania brzegów ustawiony prostopadle do palnika drut, powinien wykonywać ruch w górę i w dół, zanurzając się w jeziorku spawalniczym przez co reguluje się ilość dostarczanego spoiwa. Należy uważać, aby końcówka spoiwa nie opuszczała obszaru kity płomienia gdyż stanowi to ochronę przed powietrzem.
Metoda jest stosunkowo prosta do opanowania, a stworzona spoina estetyczna. Stosuje się ją przy spawaniu materiałów o grubościach nie przekraczających 4mm. Ze względu na to, że spoina wykonywana spawaniem w lewo szybko stygnie, mogą pojawiać się w niej porowatości oraz pęcherze, dlatego nie zaleca się jej stosowania przy odpowiedzialnych konstrukcjach.

b) Spawanie w prawo - palnik zwraca się w kierunku przeciwnym do kierunku spawania i prowadzi prostoliniowo od lewej do prawej . Stworzone jeziorko spawalnicze powinno posiadać charakterystyczne "oczko". Palnik powinien być trzymany w takiej odległości, aby jądro płomienia znajdowało się w spawanym rowku, natomiast spoiwo podawane ruchem zakosowym. 
Stosowanie tej metody sprawdza sie w przypadku materiałów o grubości ponad 4mm, a także, ze względu na lepszą wytrzymałość, przy odpowiedzialniejszych konstrukcjach. Problem, przy metodzie spawania w prawo, może stanowić utrzymanie gładkiego lica spoiny.

c) Spawanie w górę - spawanie przebiega w pionowym położeniu spawanego rowka, a palnik prowadzi się od dołu do góry delikatnie skierowany (20° od poziomu) w kierunku spawania. Dostarczane spoiwo powinno wykonywać ruch wahadłowy i podążać za palnikiem pod kątem 30° od poziomu.
Techniką spawania w górę można spawać blachy nieukosowane o zakresie grubości od 2 do 6mm oraz ukosowane od 7 do 10mm. Metoda ta charakteryzuje się wysoką wydajnością i niższym zużyciem gazów, z zachowaniem dobrego przetop. Spawanie w górę może być również wykonywane przez dwóch spawaczy jednocześnie poprzez spawanie dwustronne, wówczas istnieje możliwość spawania blach ukosowanych o grubościach do 20mm.

Przy spawaniu opisywaną metodą najczęściej używa się materiałów dodatkowych w postaci spoiwa, wyjątek stanowi tu złącze doczołowe niewymagające spoiwa. Materiał dodatkowy to zwykle pręt długości od 0,5 do 1m i średnicy od 0,6 do 8mm. Najczęściej spotykane na rynku pręty mają długość 1m i średnice od 2,5 do 4mm.


Zasadniczo spawanie acetylenowe-tlenowe jest przeznaczone do spawania stali niskostopowych i niskowęglowych oraz żeliwa i mosiądzu. Unika się raczej spawania gazowo aluminium, miedzi czy stali wysokostopowych gdyż wykonane złącza mają mniejszą wytrzymałość. Spawanie tych materiałów jest jednak możliwe po zastosowaniu odpowiednich topników pomagających w usuwaniu utrudniających spawanie warstw tlenków.

wtorek, 1 grudnia 2015

Zmiany - nowa praca.

Zmiany - nowa praca.

Witam was wszystkich. Wczoraj dostałem ofertę pracy, która jest dla mnie bardzo korzystna. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to znajdę się w niej na przełomie grudnia/stycznia. Nie jest związana już z branżą spawalniczą. Jeśli będę miał czas to dalej będę tutaj dodawał kolejne posty związane z materiałami, sprzętem spawalniczym etc. Myślę, że wiedza którą tam nabyłem będzie dalej przekazywana przeze mnie na tyle, na ile to będzie możliwe. Czas, który spędziłem w tej pracy na pewno mnie dużo nauczył jaki jest cały przemysł spawalniczy, jak się w nim obracać, jakie są ogólne zasady, skąd czerpać wszelkiego rodzaju materiały. Nauczyło mnie też w jaki sposób mogę pozyskiwać klientów, jak negocjować ceny u sprzedawców działających na naszym rynku. Czas chwycić się nowego fachu. Nowi ludzie, nowe przygody, nowe stresy. Trzeba dać radę i iść do przodu tak, jak tylko się da.

Pozdrawiam

piątek, 20 listopada 2015

Metoda spawania - TIG

Metoda spawania - TIG

Spawanie metodą TIG (Tungsten Inert Gas) polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego. Często spotyka się (głównie w USA) oznaczenie GTAW (Gas Tungsten Arc Welding).

Łuk spawalniczy występujący między nietopliwą elektrodą a materiałem spawanym topi powierzchnię materiału. W spawaniu TIG nie jest konieczne stosowanie materiału dodatkowego. Elementy spawane można łączyć przez przetopienie rowka spawalniczego. Jeżeli jednak stosowany jest materiał dodatkowy, jest on wprowadzany do jeziorka w sposób ręczny, a nie za pomocą uchwytu spawalniczego tak jak w metodzie MIG/MAG. Dlatego w spawaniu TIG, uchwyt spawalniczy posiada zupełnie inną konstrukcję niż uchwyt stosowany w metodzie MIG/MAG. Spoiwo zwykle jest dostępne w postaci drutu (pręta) o długości 1m i odpowiednio dobranej średnicy.

Proces spawania TIG odbywa się w otoczeniu gazu ochronnego chemicznie obojętnego, najczęściej argonu lub helu, wypływającego z dyszy uchwytu elektrodowego. Gaz osłonowy chroni spoinę i elektrodę przed utlenieniem, ale nie ma wpływu na proces metalurgiczny.


Cechy użytkowe metody spawania elektrodą nietopliwą TIG

Zalety:
* uniwersalna metoda - można spawać prawie wszystkie metale i stopy, we wszystkich pozycjach,
* możliwość spawania cienkich blach - od około 0,5mm,
* wysoka jakość i czystość spoiny,
* łatwa kontrola nad jeziorkiem spawalniczym, ilością ciepła i materiału dodatkowego,
* całkowity brak rozprysku ciekłego metalu,
* łatwość manualnego opanowania spawania przez spawacza,
* możliwość zmechanizowania i zautomatyzowania metody.

Wady:
* niewielka prędkość spawania, mała wydajność, szczególnie przy grubszych elementach,
* jakość spoin zależna od umiejętności spawacza,
* praca jonizatora, służącego do zajarzania łuku spawalniczego, może być źródłem zakłóceń pracy innych urządzeń elektronicznych.

Zastosowanie metody TIG

Metoda TIG umożliwia uzyskanie spoiny niezwykle czystej i wysokiej jakości. W procesie nie powstaje żużel, co eliminuje ryzyko zanieczyszczenia spoiny jego wtrąceniami a gotowa spoina praktycznie nie wymaga żadnego czyszczenia. Metoda TIG jest najczęściej stosowana do spawania stali nierdzewnych i innych stali wysokostopowych oraz takich materiałów jak  aluminium, miedź, tytan, nikiel i ich stopów.

Spawanie TIG jest wykorzystywane między innymi do spawania rur i rurociągów oraz cienkich blach. Jest stosowane w różnych gałęziach przemysłu, m. in. spożywczym, chemicznym, samochodowym, lotnictwie.

niedziela, 8 listopada 2015

Prośba :)

Prośba :)

Witam jeszcze raz wszystkich czytających mojego bloga. 
Mam do was małą prośbę. Chcę aby ten blog dodarł jeszcze dalej, a może jeszcze się uda komuś dołączyć do grona zainteresowanych. Także proszę Was o udostępnianie mojej strony lub postów. 
Proszę również o subskrypcję, wtedy na pewno nie przeoczycie kolejnych nowych wątków. Za to wam serdecznie dziękuję. 

Pozdrawiam

sobota, 7 listopada 2015

Metoda spawania - MMA

Metoda spawania - MMA


Spawanie łukowe elektrodą otuloną nazywane jest również metodą MMA (Manual Arc Welding) i jest to najstarsza i najbardziej uniwersalna metoda spawania łukowego.

W metodzie MMA wykorzystywana jest elektroda otulona, która składa się z metalowego rdzenia pokrytego sprasowaną otuliną. Pomiędzy końcem elektrody a spawanym materiałem wytwarzany jest łuk elektryczny. Zajarzenie łuku ma charakter kontaktowy poprzez dotknięcie końca elektrody do materiału spawanego. Elektroda topi się i krople stopionego metalu elektrody przenoszone są poprzez łuk do płynnego jeziorka spawanego metalu tworząc po ostygnięciu spoinę. Spawacz dosuwa elektrodę w miarę jej stapiania do spawanego przedmiotu tak aby utrzymać łuk o stałej długości i jednocześnie przesuwa jej topiący się koniec wzdłuż linii spawania. Topiąca się otulina elektrody wydziela gazy, które chronią płynny metal przed wpływem atmosfery a następnie krzepnie i tworzy na powierzchni jeziorka żużel, który chroni krzepnący metal spoiny przed wpływem otoczenia. Po odsunięciu elektrody od spawanego przedmiotu łuk elektryczny ustaje i proces spawania zostaje przerwany. Po ułożeniu jednego ściegu żużel należy mechanicznie usunąć.

Podstawowa różnica w stosunku do innych metod spawania polega na tym, że w metodzie MMA elekroda ulega skróceniu. W metodzie TIG oraz MIG/MAG długość elektrody pozostaje przez cały czas niezmieniona i odległość pomiędzy uchwytem a elementem spawanym jest przez cały czas stała. W metodzie MMA, aby utrzymać stałą odległość pomiędzy elektrodą a jeziorkiem spawalniczym, uchwyt elektrody musi być przez cały czas przesuwany w kierunku spawanego elementu co powoduje, że umiejętności spawacza odgrywają szczególną rolę.




Cechy użytkowe metody spawania elektrodą otuloną

Zalety:

*możliwość spawania różnych rodzajów i gatunków metali i stopów: stale niestopowe i stopowe, żeliwa, nikiel, miedź i jej stopy,

*możliwość spawania w każdej pozycji, w warunkach polowych (przy niewielkim wietrze), na wysokościach a nawet pod wodą,

*wysoka jakość spoin, dobre własności mechaniczne,

*możliwość spawania cienkich elementów (praktycznie od 1,5mm) i grubych (spoiny o grubościach powyżej 4mm zaleca się wykonywać wielowarstwowo),

*wykorzystywanie prostych w obsłudze, łatwo przenośnych i stosunkowo tanich urządzeń do spawania MMA.

Wady:

*niska wydajność spawania (ok. 1-5 kg stopiwa/godz.), szczególnie dokuczliwa przy spawaniu grubych elementów,

*mała prędkość spawania (ok. 0,1-0,4 m/min.),

*konieczność usuwania żużla i wymiany elektrod co dodatkowo zmniejsza wydajność procesu,

*jakość spoin mocno uzależniona od umiejętności spawacza,

*duża wrażliwość na wilgoć – szczególnie elektrod zasadowych,

*stosunkowo duży koszt materiałów spawalniczych (elektrod) w porównaniu do innych metod,

*duża ilość wydzielanych gazów i dymów spawalniczych.


Zastosowanie metody spawania elektrodą otuloną

Spawanie elektrodą otuloną jest stosowane we wszystkich warunkach i dlatego jest najbardziej uniwersalną metodą w całej branży spawalniczej. Metoda MMA to metoda uniwersalna ze względu na gatunek spawanej stali, rodzaj konstrukcji, pozycję i miejsce spawania.

Główne zastosowanie to spawanie konstrukcji stalowych w przemyśle stoczniowym i w większości branż produkcyjnych, spawanie rurociągów, w pracach instalacyjnych na budowach, spawanie w warunkach polowych i na wysokościach oraz w miejscach o utrudnionym dostępie. Jest to również ulubiona metoda hobbystów oraz małych warsztatów naprawczych.

poniedziałek, 2 listopada 2015

Podstawowe zasady doboru elektrod, rodzeje otulin,

Podstawowe zasady doboru elektrod, rodzaje otulin.


Elektrody do spawania ręcznego podstawową zasadą podczas wyboru odpowiedniej elektrody jest jakość stopiwa, która powinna być równoważna lub wyższa niż materiał rodzimy. Dalszymi czynnikami, które mają wpływ na wybór odpowiedniego materiału dodatkowego, są pozycje spawania oraz rodzaje spoiny, grubość materiału do spawania, sposób obciążenia, warunki zewnętrzne itp. Rodzaj otuliny elektrody ma wpływ zarówno na jakość stopiwa (domieszkowanie, rafinacja, wygląd spoiny), jak i na właściwości użytkowe podczas spawania.

Otulina rutylowa pozwala na łatwe zajarzanie łuku i nadaje się szczególnie do wykonywania spoin krótkich oraz do sczepiania. Rozprysk metalu jest minimalny, a powierzchnia spoiny gładka. Elektroda z takim rodzajem otuliny jest łatwa do użycia w różnych pozycjach spawania i usunięcie żużlu nie sprawia trudnoś- ci. Ze względu na mniejszą głębokość wtopienia nie poleca się do spawania grubych blach, w zbiornikach ciśnieniowych, kotłach itp. Otulina rutylowa jest względnie odporna na wilgoć. Wysokowydajna otulina rutylowa Ze względu na zawartość proszku żelaza w otulinie pozwala na wyższą szybkość spawania oraz większą wydajność stopiwa. Elektrody z takim rodzajem otuliny nadają się zwłaszcza do spoin pachwinowych oraz pozycji podolnej. Spoiwo posiada taką samą lub nieco wyższą wytrzymałość niż przy użyciu niestopowych elektrod o otulinie zasadowej, lecz jego udarność jest niższa.

Otulina kwaśna. Elektroda z takim rodzajem otuliny pozwala na łatwiejsze zajarzanie łuku niż w elektrodzie o otulinie zasadowej, lecz trudniejsze niż przy otulinie rutylowej. Powierzchnia spoin jest gładka i błyszcząca. Żużel jest łatwy do usunięcia. Stopiwo posiada niższe własności wytrzymałościowe w porównaniu otuliną rutylową, lecz wyższą udarność. Elektrody z takim rodzajem otuliny są bardziej wrażliwe na czystość powierzchni spa-wanych i materiał jest bardziej wrażliwy na powsta-wanie pęknięć w strefie wpływu ciepła.

Otulina zasadowa. Stopiwo z elektrody zasadowej posiada niższą zawartość wodoru dyfundującego, co ma wpływ na dobrą udarność w niskich temperaturach oraz mniejszą wrażliwość na powstawanie pęknięć w strefie wpływu ciepła, a także pęknięć zimnych w porównaniu z poprzednimi rodzajami otulin. Żużel jest nieco trudniejszy do usunięcia z powierzchni spoiny niż żużel z elektrody o otulinie kwaśnej lub rutylowej. Otulina wrażliwa jest na wilgoć, więc muszą być przestrzegane zalecenia dotyczące przechowania i podsuszania. Elektrody o otulinie zasadowej z niższą skłonnością do wchłaniania wilgoci są obecnie najbardziej rozpowszechnionym rodzajem elektrod do wymagających aplikacji, na przykład do produkcji zbiorników ciśnieniowych, konstrukcji przybrzeżnych, przy budowie statków itp.

 Otulina rutylowo-zasadowa. Taki rodzaj otuliny łączy dobre właściwości elektrod rutylowych oraz wysoką jakość stopiwa, którą zapewniają elektrody o otulinie zasadowej. Otulina rutylowo-zasadowa zapewnia najlepsze właściwości użytkowe podczas spawania spoin pachwinowych w pozycji nabocznej i pionowej.

Źródło


sobota, 31 października 2015

Gazy ochronne.

Gazy ochronne.

Gazy ochronne przy spawaniu metodą MIG/MAG zapewniają ochronę jeziorka i materiału dodatkowego przed szkodliwym działaniem otaczającej atmosfery, przede wszystkim przed utlenianiem i negatywnym wpływem azotu. Dodatkowo stabilizują łuk, wpływają na warunki przenoszenia metalu w łuku, wpływają na głębokość wtopienia, prędkość spawania, wielkość rozprysku oraz poprawiają formowanie i wygląd spoiny. Przy spawaniu metodą MIG jako osłona są używane gazy obojętne, np. argon lub mieszaniny argonu z helem. Przy spawaniu metodą MAG jest stosowany gaz aktywny np. dwutlenek węgla lub mieszanina argonu z dwutlenkiem węgla lub tlenem.

Aktywne gazy ochronne do spawania stali niestopowych i niskostopowych. Zastosowanie czystego dwutlenku węgla (CO2 ozn. C1 wg PN- EN ISO 14175), jest najtańszą opcją gazu ochronnego gazu do spawania w atmosferach ochronnych. Należy jednak liczyć się z potrzebą bardziej precyzyjnego ustawienia parametrów spawania, z mniejszą równomiernością lica spoiny, wyższym nadlewem, większym rozpryskiem i z ostrzejszym przejściem spoiny do materiału podstawowego. Mieszanka gazowa o składzie Ar + 8 do 25 % CO2 (M21 według PN- EN ISO 14175) jest najczęściej używanym gazem ochronnym. Jest wprawdzie droższa niż CO2, ale zapewnia spokojniejsze i bardziej miękkie jarzenie się łuku, lepszy wygląd spoin oraz mniejszy rozprysk metalu podczas spawania. Zastosowanie mieszanek gazowych polepsza własności mechaniczne stopiwa.

Aktywne gazy ochronne do spawania stali nierdzewnych i wysokostopowych, Do spawania stali nierdzewnych i wysokostopowych jest zwykle używany argon z zawartością 1-3% O2 lub CO2 (M13 lub M12 według PN- EN ISO 14175). Użycie CO2 w mieszaninie gazu ochronnego nie jest zalecane do spawania stali nierdzewnych o bardzo niskiej zawartości węgla (0,03 %). Do spawania stali o wysokiej zawartości niklu lub stopu niklu jest zalecany argon lub mieszanina argon-hel (I1 lub I3 według PN- EN ISO 14175).

Gazy obojętne do spawania metali nieżelaznych. W przypadku spawania aluminium, miedzi i innych metali nieżelaznych jest niedopuszczalne jakiekolwiek utlenianie jeziorka lub elektrody topliwej podczas spawania i dlatego stosuje się tylko argon lub mieszaninę argon-hel (I1, I3 według PN- EN ISO 14175).

Gazy ochronne do spawania metodą TIG. Do ręcznego spawania metodą TIG jest zalecany czysty argon (I1). Do zmechanizowanego spawania tą metodą jest czasami zalecany czysty hel (I3), w celu zwiększenia prędkości spawania. Wymagania dot. gazów ochronnych do spawania łukowego i ich oznakowanie zostały określone w EN ISO 14175.


Poniżej katalog gazów grupy MESSER MESSER PDF




piątek, 30 października 2015

Przygotowanie materiału do spawania.

Przygotowanie materiału do spawania.

Aby rozpocząć nasz proces spawania należy odpowiednio przygotować materiał, czyli go oczyścić. Pierwszą czynnością jaka występujemy przed spawaniem jest właściwe przygotowanie materiału względnie prób spawalniczych . Najlepszą czynnością jaką należy wykonać jest czyszczenie mechaniczne lub ręczne naszego materiału poprzez różnego rodzaju ściernice, tarcze szlifierskie czy listkowe z wszelkiego typu zanieczyszczeń (smary, lakiery, rdza itp). Można również czyścić acetonem lub benzyną ekstakcyjną tylko jeśli wówczas dobrze zostanie odparowana. (Możliwość zapalenia). Dla ułatwienia spawania warto również zeskosować krawędzie co spowoduje, że spoina będzie równiej się nalewać. Następnie należy wykonać kilka punktów szczepnych, pierwszy niezbyt duży aby w razie konieczności można poprawić a następny po przeciwnej stronie z utrzymaniem właściwego odstępu, gdzie dużą rolę odgrywa pozycja i metoda spawania. Wykonanie punktów szczepnych na elementach długich zawsze należy wykonywać od środka spawanego elementu na przemian ku zewnętrznym krawędziom.


wtorek, 27 października 2015

Przyłbica samo-ściemniająca.

Przyłbica samo-ściemniająca.

Nie dawno powstały wynalazek, który ułatwia pracę wielu spawaczom. Jest warta każdych pieniędzy a wręcz pożądana przez wiele osób. Pasywne przyłbice i tarcze spawalnicze to takie, które zawierają barwione szkło o odpowiednio dobranym, stałym stopniu przyciemnienia. Pasywne przyłbice spawalnicze należy nałożyć na głowę, opuścić przed zajarzeniem łuku i podnieść po zakończeniu spawania. Tarcze należy trzymać w dłoni umieszczając przed oczami i twarzą podczas spawania, a po przerwaniu spawania odsunąć na bok. Podczas używania tarczy niezbędna jest dobra koordynacja ruchów dłoni, aby uniknąć urazu oczu.
Aktywne przyłbice spawalnicze, określane jako przyłbice samościemniające, są natomiast wyposażone w filtr spawalniczy o automatycznym zaciemnieniu (ADF - Auto Darkening Filter). Po rozpoczęciu spawania filtr automatycznie zwiększa stopień zaciemnienia nie powodując oślepienia, oraz rozjaśnia się po wyłączeniu łuku spawalniczego. Bez zdejmowania lub uchylania przyłbicy spawany przedmiot jest widoczny praktycznie przez cały czas. Regulacja filtra przyciemnienia, prostota w użytkowaniu, bardzo szybko przyciemniająca się czyni ją wyróżniającą. Zasilana jest przez baterie lub panel fotowoltaiczny, który zasila panel samo-ściemniający się. Sam panel zabezpieczony jest szybką wykonaną z PCV w celu jego nie uszkodzenia. Jeśli już do tego dojdzie przyłbica staje się jedynie co do wyrzucenia. Nie uznawana jest nawet naprawa gwarancyjna. Średni czas pracy takiej przyłbicy wynosi 3000 roboczo godzin (w zależności od producenta czas pracy może być dłuższy lub krótszy). 

Stopień przyciemnienia DIN
Proces spawania / Natężenie prądu [A]
Elektrody otulone (MMA) MIG - metale ciężkieMIG - stopy lekkieTIGMAGCięcie plazmąSpawanie mikroplazmowe
41,5 - 6
56 - 15
615 - 40
740 - 60
820 - 60 10 - 305 - 7050 - 100 60 - 100
960 - 100 70 - 12530 - 7070 - 100100 - 125100 - 125
10100 - 150125 - 175125 - 17570 - 125100 - 150125 - 150125 - 175
11150 - 200175 - 250175 - 225125-200150 - 225150 - 175175 - 225
12200 - 300250 - 350225 - 300200 - 300225 - 400175 - 250225 - 300
13300 - 450350 - 450300 - 400300 - 350400 - 500250 - 400300 - 500
14> 450> 450> 400> 350> 500

Po ustaleniu wymaganego zakresu ochrony (przyciemnienia) należy dokonać wyboru przyłbicy ze względu na pozostałe parametry. Rozpiętość cenowa oferty rynkowej przyłbic aktywnych jest bardzo duża. Na prostsze (tańsze) modele możemy się zdecydować jeżeli spawanie będzie miało charakter dorywczy. Jeżeli jednak ochrona ma służyć do pracy ciągłej dla profesjonalnego spawacza to również przyłbica powinna być wysokiej jakości, o doskonałych parametrach i zapewniająca szeroki zakres regulacji wszystkich parametrów.

LINC SCREEN II


poniedziałek, 26 października 2015

Przyłbica czy tarcza spawalnicza?

Przyłbica czy tarcza spawalnicza?


Przyłbica spawalnicza przeważnie stosowana przez w spawacza gdy w pracy potrzebne są obie ręce. Regulowane nagłowie dopasowuje się do każdego rozmiaru obwodu głowy. Jest stosowania w spawaniu elektrycznym MIG/MAG, TIG, MMA (elektroda otulona). Wykonana z tworzywa sztucznego (niepalnego), preszpanu lub skóry. Wymienne szybki pozwalają na dobór odpowiedniego filtra przyciemnia co wpływa na dostosowaną widoczność jak i bezpieczeństwo naszego wzroku. Czasem dodatkowo wyposażone w wizjer lub odchylną klapką. Chroni przez odpryskami i poparzeniami. Tania w eksploatacji. Prosta w obsłudze. 





Tarcza spawalnicza przeważnie stosowana gdzie w pracy spawacza druga ręka jest wolna. Trzymana w jednej  ręce. Stosowania powszechnie w spawaniu elektrycznym MMA, rzadko w MIG/MAG. Wykonana z tworzywa sztucznego (niepalnego) lub preszpapanu. Wymienne szybki pozwalają na dobór odpowiedniego filtra przyciemnia co wpływa na dostosowaną widoczność jak i bezpieczeństwo naszego wzroku. Chroni przez odpryskami i poparzeniami. Tania w eksploatacji. Nie wygodna kiedy trzeba coś przytrzymać albo pomóc sobie drugą ręką.





niedziela, 25 października 2015

Spawanie a lutowanie.

Spawanie a lutowanie.

Czym się rożni spawanie od lutowania? Pozornie oby dwa etapy są do siebie podobne. Polegają na spajaniu ze sobą elementów w jedną całość. Jednak rożni je przebieg całej operacji. Główna różnica wynika z rodzaju połączenia oraz temperatury z jaką elementy są ze sobą łączone.

Spawanie - jest rodzaj miejscowego połączenia metali tego samego pochodzenia lub różnoimiennych za pomocą przetopienia materiału do postaci płynnej w osłonie gazów obojętnych lub szlachetnych, przeważnie poprzez dodawanie spoiwa a następnie ich zestalenie.

Lutowanie - jest to połączenie elementów wykonanych z metalu, przy pomocy spoiwa o temperaturze topnienia niższej od łączonych elementów. Głównie polega na podgrzaniu elementu a nie jego przetopieniu.


Przy spawaniu nie zawsze można dostrzec granicy między materiałem a spawem. Stają się w ten sposób nierozłączne. Przy lutowaniu zaś można usunąć i odzyskać nienaruszone elementy. Ponadto, istotna różnica polega na tym, że w lutowaniu nagrzewamy elementy za pomocą grota lutownicy albo przy pomocy palnika gazowego zaś w spawaniu działa wytworzony łuk elektryczny.



Wyróżniamy dwa rodzaje lutowania:

miękkie – temperatura topnienia lutu do 450ºC dla połączeń metali o niskiej temperaturze pracy, na które. działają małe siły, przeważnie w łączeniu obwodów elektrycznych, uszczelniania połączeń rurowych.

twarde – temperatura topnienia lutu powyżej 450ºC. stosowane gdzie występują duże siły, mają największą szczelność

Podstawowe różnice między spawaniem a lutowaniem :

* Spawanie przetapia materiał w lutowaniu odwrotnie
* Lutowanie można przeprowadzić bez specjalnych osłon lub za pomocą odpowiedniego topnika
* Spawanie grozi poparzeniem, uszkodzeniem wzroku. Należy dobrze się zabezpieczyć w odpowiednie rękawice, przyłbicę z odpowiednią szybką, ubranie i obuwie spawalnicze. Praca wykonywana jest w odpowiednim na to miejscu. Możliwość pożaru.
* Spawanie stosuje się do elementów o dużych rozmiarach, lutuje się przeważnie połączenia rurowe, obwody elektroniczne czy rynny.
* Różna temperatura pracy oby dwóch procesów, w lutowaniu spoiwo ma temperaturę topnienia niższą niż temperatura topnienia łączonych elementów.



Lutospawanie

Lutospawanie MIG/MAG przyjęło nazwę utworzoną z dwóch różnych technologii. Lutowanie jako proces spajania, w którym nie następuje stopienie materiału rodzimego tylko lutu oraz technologii spawania MIG/ MAG, z której wykorzystano przygotowanie brzegów materiału jak do spawania oraz sposób stapiania drutu w łuku elektrycznym w atmosferze gazów ochronnych, podawanego automatycznie ze szpuli. Lutospawanie można by, więc nazwać lutowaniem metodą spawalniczą. Używanym gazem ochronnym jest najczęściej czysty argon. Stosowany przy łączeniu blach o grubości od 0,5 do 3 mm pokrytych cienką powłoką cynku do grubości 5 – 15 mikrometrów, oraz cienkich blach ze stali nierdzewnych i połączeń krzyżowych np. miedzi ze stalą, aluminium z blachą ocynkowaną, czy też stali kwasoodpornej ze stalą zwykłej jakości. Spośród zalet lutospawania można wymienić przede wszystkim utrzymanie ochronnej powłoki cynkowej na granicy lutowie-cynk.



piątek, 23 października 2015

Witam, cześć, dzień dobry.

Witam, cześć, dzień dobry.

Na początku tego wszystkiego chcę się przywitać i powiedzieć parę słów o sobie.

Jestem Adrian. Od roku jestem handlowcem wszelkiego typu sprzętu spawalniczego. Począwszy od metody MIG, MAG, TIG, spawanie gazowe, przecinarki plazmowe na lutowaniu skończywszy. W sprzedaży oferuję sprzęt wszelkiego rodzaju i wielu firm, które działają na rynku światowym.

W treści tego bloga będę ukazywał wszelkiego rodzaje porady dotyczącej z każdej metod oraz przedstawiam urządzenia jak i sprzęty spawalnicze. Ukarzą się również dokumentacje, w których to będą ukazane poszczególne wymienne części maszyn jak i palników. Trafią tu również wszelkiego rodzaju elektrody, druty spawalnicze, które postaram się opisać w jakich pracach najlepiej je stosować. 
Będę też pisał o gazach technicznych jakie są wykorzystywane w spawalnictwie, gdzie je stosować. Również zajmę się wszelkiego rodzaju sprzętem BHP jak i odzieżą ochronną.

Pomysł wziął się stąd, że wiele osób próbuje swoich sił w tego typu przedsięwzięciu, lecz nie wiedzą sami do końca co należy zrobić, jak dobrać parametry i jakiego sprzętu użyć. Tu postaram się wszystko opowiedzieć. 

Wszelkiego rodzaju pytania czy wątpliwości proszę zadawać w komentarzach.